Zvolte prací program

Tak teď už konečně zmáčknu ten magický čudlík – START???!!

Nikoliv! Nyní nastává krok, kdy se ukáže, jak moc jste si „potykali“ se svojí kráskou, když jste si ji zabydleli ve své domácnosti, a jak máte nastudovaný její manuál. Většina praček dnes má k dispozici několikero programů (v manuálech jsou podrobně popsány, vč. spotřeby energií). Mívají jak programy univerzální, tak specifické určené na konkrétní prádlo (rifle, boty, spodní prádlo). Dále musíte navolit teplotu vody a rychlost otáček za minutu, kterými pračka ždímá. Při použití specifických programů se Vám většinou automaticky nastaví i teplota praní, kterou si můžete ale i upravovat – záleží na typu špinavého prádla a jeho stupni znečištění. Na velmi špinavé prádlo bude samozřejmě potřeba vyšší teploty (např. 60°, které jsou vhodné například pro hygienické praní). Při vyšších pracích teplotách je nutno brát opravdu zřetel na to, zda dáváte prádlo stejných barev, jelikož v tomto případě už hrozí, že prádlo zaperete. Na méně a středně znečištěné prádlo stačí teploty nižší. Jsou velmi oblíbené a při použití pracích gelů vhodných pro nižší teploty (tzv. cold enzyme) Vám prádlo opravdu pěkně vypere a nehrozí, že by se srazilo či nějak extrémně zabarvilo.

Pokud si nejste jisti, jakou teplotu pro prací proces zvolit, není nic jednoduššího než si zkontrolovat visačku na oblečení. Symbolka vždy uvádí maximální prací stupeň, na který je vhodné daný kus prát.

A na co jsou ty číslice??
Další důležitá funkce před spuštěním programu je rychlost otáček čili rychlost ždímání (POZOR: některé prádlo není vhodné ždímat – to ukáže opět symbolka) (obrázek-nemám). Čím vyšší otáčky, tím je prádlo víc vyždímané a o to rychleji uschne, ale je třeba pamatovat na to, že vysoké otáčky mohou prádlo zničit. Proto je dobré zvolit kompromis, který může být někde mezi 800-1000 otáčkami za minutu.

Nastavení ostatních funkcí, jako předpírka nebo funkce odstraňování skvrn atp. necháme pro tentokrát bokem. Ale určitě dobře poslouží, když se je naučíte efektivně používat.

Tento web používá soubory cookies potřebné pro fungování stránek, k analýze návštěvnosti a cílení reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Tento web používá soubory cookies potřebné pro fungování stránek, k analýze návštěvnosti a cílení reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Close